Hip (Highly Individual Places) kongre oteli mimari ihtiyaç programı

HİP (Highly Individual Places-Kendine Özgü Mekânlar) OTEL TANIMI

Günümüzde gelişen teknoloji ve iletişimle birlikte “turizm” güçlü bir sektör haline gelmiş, bireysel istekler ve çağdaş gereksinimler doğrultusunda yeniden ele alınmaya başlanmıştır. Özellikle konaklama mekânlarının yeniden sınıflandırılması gerekliliğinden hareketle, zaman içinde turizm alanında mekân ve konaklama anlayışını ifade eden yeni terimler literatüre girmeye başlamıştır. Son zamanlardaki dünyanın önde gelen turizm merkezlerinde en gözde olan yerler ve tatil anlayışında yeni bir konaklama tercihi “Hip Oteller” yani Tasarım Oteller’dir.

Hip oteller; konforu, kalitesi, özel tasarımları ve kişiye özel hizmet anlayışıyla farklı müşteri profillerine hitap eden konaklama mekânlarıdır. Tasarım oteller; Hip (Highly Individual Places-Kendine Özgü Mekânlar) ve Butik oteller gibi isimlerle de anılmaktadır. Hip oteller, geleneksel otel kavramının dışında daha çok heyecan verici ve şık birer alternatif konumundadırlar. Tasarım otel kavramında önemli olan; mevcut atmosferin ve tüm tasarımların bir bütün olarak özgünlük duygusunu aktarabilmesi ve yaşatabilmesidir. Otelin bir ruha-kimliğe sahip olması gerekmekte ve logosundan, kullanılan peçeteye, çatal – bıçak takımından, servise, odadaki mobilyadan, personel kıyafetine, banyosundan, temizlik malzemesine kadar her noktada, aynı konsept dahilinde bir bütün olarak uygulanabilmesi gereklidir. Kongre turizmine yönelik ihtiyaçların giderek artması otellerin bu ihtiyaca mekânsal anlamda katkıda bulunmasını zorunlu hale getirmiştir.

HİP (Highly Individual Places-Kendine Özgü Mekânlar) OTEL KAVRAMI

II. Dünya savaşından sonra seyahat düzenleyen firmaların grup seyahatlerini teşvik etmesi ile birlikte bireysel seyahatlerden çok grup seyahatleri gelişmiştir. Deniz-kum-güneş ağırlıklı merkezlere ilginin hep yüksek olması kitle turizmi denilen ve gidilen ülkelerin hem kültürünü hem de çevresini farklı açılardan etkileyen turizm anlayışını ortaya çıkartmıştır. Buna karşılık olarak da dünya üzerinde küresel anlamda hissedilen bozulmalar “Alternatif Turizm” kavramını oluşmasına sebep olmuştur. Bireysel turları ön planda tutulduğu bu turizm çeşidinde, büyük konaklama tesisleri yerine küçük ve orta büyüklükte işletmelerin seçilmesi, yerel ve kültürel değerlerin esas alındığı bir tarzda oluşturulmuş küçük konaklama mekânlarında hizmet verilmesinin önemi vurgulanmıştır. Sosyokültürel beklentiler, yaşam düzeyleri ve ekonomik seviyeler değiştikçe konaklama endüstrisinde de pek çok gelişme yaşanmıştır. Mekânsal ve hizmet anlamında meydana gelen standardizasyon, kendi içinde pek çok otel prototipi yaratmış, mobilyasından malzemesine ve hatta planlamasına kadar birbirine benzerlik gösteren oteller oluşmuştur. Bu anlamda inşa edilmiş pek çok otel konutların veya birbiri aynısı odaların istiflenmesinden meydana gelmektedir. Bugünkü otel odalarının hemen hemen hepsinde benzer mekân düzeni ve donanımları dikkat çekmektedir. Standart tasarımları ve benzer hizmet anlayışları olan otel tipleri yeni deneyimlere imkân tanıma noktasında yetersiz kalmaktadır. Yapılarda standardizasyon, gerçek bir işlevsellikten çok, bir ekonomik zorunluluk, bir küresel üretim zorunluluğudur. Ekonomik zorunluluklar işlev kavramını organik bir uyumdan soyutlama ve sınırlama yoluyla, faydacı bir niteliğe sokmuştur. Bunun sonucu olarak diğer yapılar gibi otel yapıları da işlev öncelikli ancak özgün olarak tanımlanamayan yapılar haline gelmişlerdir. Örneğin Holiday Inn oteli, “en iyi sürpriz hiç sürpriz olmamasıdır” sloganını ortaya atarak bütün Holiday Inn otellerinin aynı standartta olduğunu vurgulamıştır. Otel mimarisinde tüketim amacına yönelik olarak, standart bir yapılaşma aynı zamanda mekânın bir tüketim malzemesi olarak algılanmasına sebep olmaktadır. Yapının tüketim aracı haline gelmesi, mekânlarda kimlik sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bu tip otellerin hatırlana bilirlik oranı düşmektedir.

Hip kelimesinin açılımı İngilizce’de “Highly Individual/Independent Places” yani Türkçe karşılığı “Yüksek Kişilikli-Kimlikli Mekânlar, Yüksek Özgünlük Değerleri Olan Mekânlar veya Kendine Özgü Mekanlar” olarak yapılabilir. Resmi bir sınıflandırma biçimi olmamakla birlikte Türkiye ve dünyada alternatif otellerin bazıları kendini “Hip” olarak tanımlamaktadır. Bu yazı dwgindir.com tarafından hazırlanmıştır.

HİP (HİGHLY İNDİVİDUAL PLACES) KONGRE OTELİ MİMARİ İHTİYAÇ PROGRAMI

1 – GENEL MEKANLAR

Kongre otellerinde bulunan genel mekânlar, konaklama yapan misafirlerle birlikte dışarıdan gelen misafirlerin de kullanımına açık olan lobi, restoran ve barlar, çok amaçlı salonlar, spa gibi birimlerdir. Genel mahaller, otel için çok önemli bir gelir kaynağı olmakla birlikte, dışarıdan kullanıma açık mekanlar olduğundan otelin tanıtımında da önemli rol oynamaktadır.

1/A – GİRİŞ & LOBİ

Giriş : Engelli girişine ve otel tasarımına uygun şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca otelin genel girişi tur otobüslerinin kısa süreli park edebilmesine uygun şekilde düzenlenmeli, giriş üzeri bir saçak ile örtülmelidir.

Lobi : Otel müşterilerinin ve misafirlerinin bekleme ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayacak, otel konseptine uygun şekilde tasarlanmalıdır.

Resepsiyon : Otel müşterilerinin giriş ve çıkış işlemlerinin yaptığı bir banko arkasına hizmet verilen bir mekan olarak, girişe yakın bir konumda düzenlenmelidir.

Ön büro : Resepsiyon ile doğrudan bağlantısı olacak şekilde düzenlenmelidir.

Güvenlik bürosu : Güvenliğin ve kapalı devre kamera sistemi izleme monitörlerinin yer almasına olanak verecek şekilde, ön büroya yakın bir konumda düzenlenmelidir.

Santral : Ön büroya yakın konumda düzenlenmelidir.

Satış üniteleri : Seyahat acentesi, araç kiralama vb. ünitelerin yer alacağı üniteler olarak girişe yakın bir yerde tasarlanmalıdır.

Lobi bar : Lobide bekleyenlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere lobide tasarlanmalıdır.

Valiz odası : Otel müşterilerinin bagajlarının belirli süreler dahilinde muhafaza edilmesine olanak veren, resepsiyon veya ön büro ile bağlantılı şekilde düzenlenmelidir.

Tuvaletler : Lobiye hizmet edecek yeterli sayıda wc & engelli wc’si tasarlanmalıdır.

1/B – RESTORAN & BAR

Restoran : Otel müşterilerine hizmet verecek, kahvaltı salonu ile bağlantılı olacak şekilde düzenlenmeli

Kahvaltı salonu : Otel müşterilerine hizmet verecek açık büfe servisine uygun şekilde düzenlenmeli

Restoran ( A la carte) : Otel müşterilerine ve dışarıdan gelecek müşterilere hizmet verecek, hem otel içinden hem de bağımsız girişi olacak şekilde düzenlenmelidir.

Mutfak : Oteldeki restoranlara balo salonlarına hizmet edeceğinden tüm yeme içme mekanlarına yakın yerde düzenlenmelidir.

Bar & Gece kulübü : Otel ve otel dışından gelecek müşterilere hizmet verecek şekilde düzenlenmelidir.

Gece kulübü kulis : Gece kulübünde sahne alacak sanatçılar için gece kulübü ile bağlantılı, tuvalet ve duş’a sahip şekilde düzenlenmelidir.

1/C – ÇOK AMAÇLI SALONLAR

Fuaye : Çok amaçlı salon ve toplantı salonlarına hizmet verecek, hafif ikramların yapılabileceği şekilde düzenlenmelidir.

Çok amaçlı salon : Balo, konferans, toplantı gibi farklı etkinliklere imkân verebilecek mekânsal esnekliğe (büyüme-küçülme) sahip olacak şekilde düzenlenmelidir.

Teknik oda : Çok amaçlı salona hizmet edecek, anında çeviri, ses ve ışık gibi hizmetlerin yapılacak, çok amaçlı salonla bağlantılı şekilde düzenlenmelidir.

Toplantı odası : Gerektiğinde 50 kişinin kullanabileceği şekilde hafif sistemlerle bölünebilir şekilde tasarlanmalıdır.

Vestisyer : Çok amaçlı ve toplantı salonlarına hizmet verecek şekilde fuaye’ye yakın konumda düzenlenmelidir.

Tuvaletler : Çok amaçlı salona hizmet edecek yeterli sayıda wc & engelli wc’si tasarlanmalıdır.

1/D – SAĞLIK MERKEZİ (SPA)

Resepsiyon fuayesi ve bankosu : Sağlık merkezine gelen otel ve otel dışından konukları karşılama mekanı olarak düzenlenmelidir.

Kapalı  havuz : Teknik hacimleri ihtiyacı karşılayacak büyüklük içerisinde çözümlenmelidir.

Kapalı havuz dinlenme terası : Kapalı havuz yanında dinlenme alanı olarak düzenlenmelidir.

Fitness merkezi : Fitness aletlerinin farklı yerleşimine olanak verecek esneklikte olmalıdır.

Çok amaçlı salon : Pilates, yoga gibi aktivitelere imkan verebilecek şekilde düzenlenmelidir.

Squash salonu

Buhar banyosu

Sauna

Masaj odası : İçerisinde küvet yada duş bulunacak şekilde düzenlenmelidir.

Sıcak su havuzu (SPA havuzu) : Kapalı havuzdan ayrı yada kapalı havuza entegre olarak düzenlenebilir.

Hamam

Vitamin bar

Doktor odası

Soyunma odaları ve duşlar : Kadın ve erkek olmak üzere ayrı şekilde düzenlenmelidir.

Depo : Sağlık merkezinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde konumlandırılmalıdır.

1/E – AÇIK MEKÂNLAR

Açık havuz : Teknik hacimleri ihtiyacı karşılayacak büyüklük içerisinde çözümlenmelidir.

Güneşlenme terası : Kapalı havuz yanında dinlenme alanı olarak düzenlenmelidir.

Havuz başı bar : Havuz başında hafif ikramlara olanak verecek şekilde düzenlenmelidir. Bar bankosu etrafında ve önünde oturma düzenine sahip olmalıdır. Mekân üzeri açılıp kapabilen örtüye sahip olmalıdır.

Tuvaletler : Açık mekânlara hizmet edecek yeterli sayıda wc & engelli wc’si tasarlanmalıdır.

2 – İDARİ MEKANLAR

İdari mekânlar, otelin yönetim bölümüne ve çeşitli hizmet departmanlarına ait mekânlardır. Otel misafirlerinin kullandığı alanlar olmadığından, fonksiyonel yönü önde olan mekânlardır.

2/A – İDARİ BÖLÜM

Otel müdürü

Sekreter odası : Müdür ve müdür yardımcısına hizmet edecek şekilde bu mekânlarla doğrudan bağlantılı olmalıdır.

Müdür Yardımcısı

Toplantı odası : Tüm idari mekânlara hizmet verebilmelidir.

İnsan kaynakları birimi : Açık ofis şeklinde düzenlenebilir.

Mali işler birimi : Açık ofis şeklinde düzenlenebilir.

Bilgi işlem birimi : Açık ofis şeklinde düzenlenebilir.

Server odası : Bilgi işlemle doğrudan bağlantılı ve klimatize edilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Bu yazı dwgindir.com tarafından hazırlanmıştır.

Halkla ilişkiler birimi : Açık ofis şeklinde düzenlenebilir.

Satış ve pazarlama birimi : Açık ofis şeklinde düzenlenebilir.

3 – YATAK KATLARI

Yatak katları misafirlerin konakladığı odaların yer aldığı katlardır. Türkiye’deki kongre otellerinde, yönetmelik gereğince en az seksen yatak odası bulunmalıdır. Otellerde, standart yatak odaları dışında, daha geniş alana ve daha üstün donanımlara sahip bir veya birkaç tip suit oda ile genellikle bir ya da iki adet ‘kral dairesi’ adı verilen, genellikle standart oda ve suitlerden farklı döşenmiş, daha üstün donanımlara sahip odalar bulunmaktadır.

3/A – ODA TİPİ VE KATLAR

Standart oda

Geniş oda : Odalardan en az 1 adedi engellilere yönelik tasarlanmalıdır.

Süit oda : Bünyesinde ayrı bir oturma odası ve mutfak bankosu bulundurmalıdır.

Balayı süiti : Bünyesinde ayrı bir oturma odası ve mutfak bankosu bulundurmalıdır.

Her yatak katına oda servisi ve depo hizmetlerini yerine getirecek içerisinde 1 adet lavabo bulunan 3 m2 lik mekân tasarlanmalıdır.

4 – SERVİS MEKÂNLARI

Servis mekânları, otelde verilen hizmetlerin hazırlandığı alanları ve personel mahallerini ifade etmektedir. Misafirlerin kullanmadığı fonksiyonel mekânlardır. Bunlar :

Personel soyunma : Kadın ve erkek olmak üzere 2 ayrı mekân olarak düzenlenmelidir.

Personel duş ve wc : Personel soyunma odaları ile doğrudan bağlantılı şekilde düzenlenmelidir.

Personel yemekhanesi

Çamaşırhane : Doğal havalandırılmaya imkânı olacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Depolar : Farklı ihtiyaçlar için (yiyecek, içecek, mobilya, tekstil, genel) düzenlenmelidir.

Kapalı otopark : 80 araçlık

Açık otopark : 40 araçlık

Sığınak : Sığınak yönetmeliğine uygun şekilde tasarlanmalıdır.

Trafo odası

Orta gerilim hücre odası

Jeneratör alanı : Bina dışında da düzenlenebilir.

Elektrik ana dağıtım odası

Klima merkezi : Bina dışında da düzenlenebilir, temiz hava girişi olmalıdır.

Isıtma merkezi

Su deposu, hidrofor, yangın su deposu, yangın pompaları, drenaj pompaları : 50 tonluk su deposu ve 50 tonluk yangın su deposu yerleşecek şekilde.

Personel giriş ve çıkışları bina girişinden bağımsız şekilde düzenlenmeli ve kontrol noktasına sahip olmalıdır.

Bu yazı www.dwgindir.com tarafından hazırlanmıştır.Lütfen sayfayı kaynak göstermeden paylaşmayınız.

Bir önceki yazımız Yat limanı ihtiyaç programı hakkında bilgiler vermektedir.

    

Dosya ile ilgili soru veya yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz.